Sądowa windykacja międzynarodowa

Andrzej Żurawski        06 czerwca 2017        Komentarze (0)

Sądowa windykacja międzynarodowa – oto zagadnienie na temat którego miałem ostatnio przyjemność prowadzić dwudniowe szkolenie dla Agencji Mienia Wojskowego w dniach 11 i 12 maja 2017r. w Wojskowym Domu Wypoczynkowym w Waplewie na Mazurach.

Sądowa windykacja międzynarodowa

Piękny ośrodek, położony nad samym jeziorem. Panorama za oknem urzekająca – na wyciągnięcie ręki jezioro i las. Tym bardziej byłem pod wrażeniem, że uczestnicy szkolenia, mimo tych okoliczności przyrody, w ciągu dwóch dni przez przeszło 10 godzin w sposób aktywny przyjmowali wiedze na temat windykacji międzynarodowej, procedur sądowych i egzekucyjnych.

Sądowa windykacja międzynarodowa to dość trudna i złożona problematyka, którą znacznie łatwiej się przyswaja jeżeli połączona jest z elementami praktycznymi, np. ze wspólnym wypełnianiem dokumentów sądowych, stąd też takie elementy przeważały drugiego dnia szkolenia.

Podczas warsztatów omówiliśmy z uczestnikami szereg zagadnień pojawiających się często w europejskich procedurach windykacyjnych. Pojawiło się też wiele pytań od uczestników, które będę rozwijał w kolejnych artykułach na blogu:

  • jak znaleźć rzetelnego komornika w Czechach?
  • czy warto kapitalizować roszczenia dochodząc zapłaty w trybach europejskich?
  • czy nr NIP wierzyciela jest potrzebny przy wypełnianiu pozwu o europejski nakaz zapłaty?
  • czy wniosek o wydanie nakazu zabezpieczenia na rachunku bankowym może być ryzykowny dla wierzyciela?
  • czy można złożyć pozew do sądu innego państwa w drodze elektronicznej?
  • czy można skierować egzekucję w Niemczech jedynie do niektórych składników majątku dłużnika?

i wiele, wiele innych.

Postęp globalizacji i narastający przepływ osób, kapitału, usług skutkuje koniecznością posiadania wiedzy na temat regulacji międzynarodowych a szczególnie europejskich, które usprawniają proces likwidacji zatorów płatniczych.   Ważne jest to, abyśmy potrafili poprawnie kierować naszymi interesami poza krajem i żebyśmy wiedzieli w jaki sposób domagać się respektowania praw w krajach naszych sąsiadów.

Nie dziwi zatem rosnące zainteresowanie szkoleniami na temat procedur odzyskiwania należności za granicami kraju.

W życiu każdego człowieka musi też pojawić się czas na relaks, szczególnie po dobrze wykonanej pracy 🙂 Mi również udało odprężyć się po szkoleniu i sądowa windykacja międzynarodowa ustąpiła miejsca pieszym wędrówkom po pięknej okolicy.

 

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grochowski Żurawski Kancelaria Adwokacka Sp. p. Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grochowski Żurawski Kancelaria Adwokacka Sp. p. z siedzibą w Wrocławiu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem zurawski@gz.legal.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: