Komentarz do postępowań europejskich

Andrzej Żurawski        18 lutego 2017        2 komentarze

.
A może by Pan napisał komentarz do postępowań europejskich?

 

Takie pytanie usłyszałem po jednym z prowadzonych przeze mnie warsztatów dla Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie. Postępowania transgraniczne to materia dość złożona i rozległa, stąd też podszedłem do zagadnienia ze sporą rezerwą. Z drugiej strony w ciągu ostatnich sześciu lat działałem jako pełnomocnik w kilkuset postępowaniach transgranicznych – w tym prowadząc europejskie postępowanie nakazowe i europejskie postępowanie w sprawie drobnych roszczeń. Miałem okazję dzielić się wiedzą z tego zakresu na kilkudziesięciu prowadzonych przeze mnie warsztatach i szkoleniach, więc dlaczego nie ująć tego jako praktyczny komentarz do postępowań europejskich?

Od tak postawionego pytania był już tylko jeden krok do decyzji. No i po kilkumiesięcznych zmaganiach razem z mec. Lucyną Łuczak Noworolnik przesłaliśmy do wydawnictwa Wolters Kluwer treść komentarza do postępowań europejskich, który został następnie podzielony na dwie pozycje:

Formularze dotyczące postępowania w sprawie europejskiego nakazu zapłaty. Komentarz instruktażowy

 

Formularze dotyczące europejskiego postępowania w sprawie drobnych roszczeń. Komentarz instruktażowy.

Dlaczego powyższe publikacje są warte uwagi?

 

Przede wszystkim dlatego, że są przygotowane przez praktyków i dla praktyków. Reprezentując w postępowaniach sądowych nabywa się wiedzę na temat zagadnień szczególnie istotnych, newralgicznych dla osiągnięcia zamierzonego efektu procesowego.  Dzieląc się naszą wiedzą w sposób usystematyzowany według budowy konkretnego formularza staramy się krok po kroku przeprowadzić czytelnika do zamierzonego efektu – ukazują jednocześnie pułapki prawne jakie potrafią czyhać na drodze. Tych w postępowaniach transgranicznych nie brakuje.

Trzeba mieć na uwadze zarówno regulacje europejskie, jak i krajowe a warto także orientować się w umowach i konwencjach międzynarodowych. Co więcej nie wystarcza już znajomość orzecznictwa i literatury krajowej. Skoro w Polsce obowiązuje prawo europejskie, istotne znaczenie ma również orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE i kształtowane na jego podstawie poglądy zagranicznej doktryny.

Przygotowując komentarz do postępowań europejskich mieliśmy powyższe na uwadze.

Gdzie możesz zapoznać się z treścią komentarzy?

 

Komentarze są dostępne za pośrednictwem wydawnictwa Wolters Kluwer. Aby dowiedzieć się więcej kliknij w odpowiedni z bannerów poniżej.

Zapraszam do kontaktu na blogu

 

Gdyby w trakcie czytania naszły Cię wątpliwości albo chciałbyś podjąć dyskusję – po prostu zostaw Twój komentarz na blogu. Z przyjemnością poznam Twój punkt widzenia lub postaram się wyjaśnić bardziej skomplikowane zagadnienia – tak abyś mógł zastosować tą wiedzę w praktyce. Temu ma w końcu służyć przygotowany przez nas dwuczęściowy komentarz do postępowań europejskich.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Daria 20 lutego, 2017 o 09:15

Gratuluje!

Odpowiedz

Andrzej Żurawski 20 lutego, 2017 o 18:35

Dziękuję.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grochowski Żurawski Kancelaria Adwokacka Sp. p. Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grochowski Żurawski Kancelaria Adwokacka Sp. p. z siedzibą w Wrocławiu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem zurawski@gz.legal.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: