prawnik za granicą

Andrzej Żurawski        20 lutego 2017        Komentarze (0)

Są czasem takie sytuacje w życiu, że potrzebny jest prawnik za granicą.

Postępujący proces globalizacji, a także członkostwo Polski w Unii Europejskiej,  powoduje coraz większe powiązanie oraz współzależność między gospodarkami państw. Zawierane są przeróżne transakcje o charakterze międzynarodowym. Wprowadzenie czynnika międzypaństwowego do każdej dziedziny życia, od zwykłych transakcji handlowych zawieranych pomiędzy przedsiębiorcami, po kwestie dotyczące spraw rodzinnych obywateli, może w znacznym stopniu utrudnić dochodzenie swoich praw, a także dbanie o własne interesy.

prawnik za granicą

Z moich doświadczeń wynika, że jedynie odpowiednio dobrany prawnik za granicą może pomóc efektywnie egzekwować lokalne prawo. Dotyczy to np. prawa rodzinnego np :

  • kwestie dotyczące sprawowania opieki nad dzieckiem, kiedy jedno z rodziców zamieszkuje za granicą,
  • dochodzenie alimentów od dłużnika posiadającego miejsce zamieszkania w innym kraju,
  • małżeństwo z obcokrajowcem

Prawnik za granicą pomoże również chronić prawa wynikające z przeprowadzenia transakcji międzynarodowych np:

  • zakup przez osobę fizyczną towaru od firmy zagranicznej w ramach sprzedaży internetowej,
  • współpraca przedsiębiorcy z kontrahentem zza granicy,
  • optymalizacja podatkowa
  • założenie spółki / filii / oddziału za granicą

Prawnik za granicą może pomóc także w sprawach spadkowych. Aktualnie coraz więcej ludzi decyduje się rozpocząć swoje życie poza granicami naszego kraju, gromadzi tam majątek oraz zaciąga szereg zobowiązań. Taki stan rzeczy powoduje trudności w określeniu składu majątku, czy właściwego sądu do rozstrzygnięcia konkretnej sprawy spadkowej.

W końcu pomoc zagranicznego prawnika może okazać się potrzebna, także w kwestii spełnienia wszystkich niezbędnych formalności związanych z rozpoczęciem pracy za granicą.

Obecnie element międzynarodowy można spotkać w coraz większej ilości dziedzin życia. Rozwiązywanie konfliktów i problemów pojawiających się na tym tle, wiąże się z wyborem jednej z dwóch dróg postępowania.

  1. Po pierwsze możesz zwrócić się do polskiego prawnika, który specjalizuje się w sprawach międzynarodowych o zorganizowanie odpowiedniego postępowania za granicą. Wybór tej formy niewątpliwie ma istotne plusy. Możesz posługiwać się językiem polskim i masz bezpośredni kontakt z prawnikiem, co daje Ci możliwość lepszej kontroli nad sprawą.
  2. Możesz także wybrać drugą możliwość, jaką jest bezpośrednie zwrócenie się do adwokata zagranicznego, po uprzednim uzyskaniu jego danych za pomocą ogólnie dostępnych źródeł informacji. Na stronie internetowej europejskiego portalu sprawiedliwości (https://ejustice.europa.eu/content_find_a_lawyer-334-pl.do) prowadzona jest wyszukiwarka prawników zagranicznych, która została opracowana przez Komisję Europejską. Po wpisaniu odpowiednich parametrów można ustalić jaki prawnik za granicą  prowadzi swoja praktykę w danym państwie europejskim, w jakim języku, jaka jest jego specjalizacja etc.

Decyzja o podejmowanych krokach prawnych powinna wiązać się z wyborem najskuteczniejszej metody działania w każdym jednostkowym przypadku. Niezależne od tego czy bezpośrednio czy przy udziale kancelarii krajowej – prawnik za granicą daje dużo większe szanse powodzenia w sprawie.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grochowski Żurawski Kancelaria Adwokacka Sp. p. Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grochowski Żurawski Kancelaria Adwokacka Sp. p. z siedzibą w Wrocławiu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem zurawski@gz.legal.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: